C# TableAdapter ile Veri Getirme

      Yorum yok C# TableAdapter ile Veri Getirme

İlk önce View>Other Windows altında bulunan Data Source (Shift+Alt+D kısa yolunuda kullanabilirsiniz) penceresini ekranımıza getiriyoruz. Sonra gelen pencerede sol üstteki Add New Data Source’ a tıklıyoruz.

Ardından açılan pencereden Database i ardından Dataset i seçip devam ediyoruz ve sonrasında veritabanı bağlantımızı yapıyoruz. Bir sonraki adımda isterseniz bağlantı yolumuzu tutan connectionstringin ismini ayarlayabilirsiniz. Daha sonra Next diyerek devam ettiğimizde dataset nesnelerinin seçimini yapıyoruz.

Finish diyerek bu kısmı tamamlıyoruz.

Solution Explorerdan Eklediğimiz Datasete çift tıklayarak eklediğimiz tabloları görüntülüyoruz ve işlem yapacağımız tabloya sağ tıklayarak Add>Query diyoruz ve Use SQL statements seçili iken devam ediyoruz.
Daha sonra yapacağımız işlemi seçiyoruz

eğer geriye tek bir değer dönüşü alacaksak 2.yi SELECT which returns a single valueyi seçiyoruz. Biz tabloyu tamamen görüntülemek istediğimizden en üstteki ile devam ediyoruz.
Önümüze resimdeki gibi SQL sorgusu gelecektir. burdan istediğimiz kısımları çıkartabiliriz. Dilerseniz aşağıdaki gibi Query Builder ı kullanarak aynı işlemi yapabilirsiniz.

Daha sonra kullanacağımız fill ve get metotlarının kullanım için isimlendirmesini yapabilirsiniz.

Query oluşturma işini bitirdikten sonra grid ekliyoruz ve verileri gridde görüntülemek için aşağıdaki kodları formun load ına yazıyoruz.

verileri çekebilmek için oluşturduğumuz datasetin table adapter ından mustta isimli bir nesne oluşturuyoruz.
Daha sonra gridin datasource una oluşturduğumuz querynin  getdatabyMusteri Metodu ile atama yaparak kodları derlediğimizde kayıtlarımız önümüze gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir